2024.03.29. - Auguszta

Magyarországról viszik a kutyákat a csempészett

Magyarországról viszik a kutyákat a csempészett
Magyarországról viszik a kutyákat a csempészettMagyar tenyésztők, állatorvosok, szervezetek is főszerepet játszanak az igénytelenül szaporított - utcáról összeszedett kutyák nemzetközi csempészetében - derül ki a Dogs Trust, a legnagyobb brit kutyamentő civil szervezet jelentéséből. A Dogs Trust hat hónapig nyomozott titokban a szigetországot elárasztó kelet-európai kölyökkutyák eredete után - adta hírül a vs.hu. Tapasztalataik alapján a tenyésztők, az állatorvosok és a szállítók egymással összedolgozva játsszák ki az Egyesült Királyságban érvényes szabályokat, amelyek szerint nem kell karanténba helyezni a kutyákat és a macskákat, ha állatútlevelükben az áll, hogy megkapták a veszettség elleni oltást, és féreghajtáson is átestek.

Adó 1% felajánlással az Állatvédelemért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06



Az Orpheus Állatvédő Egyesület évente több tucat kiskutyát ment meg utcáról... a kiskutya egyedek jelentős része eszetlen szaporítók műve. Bár az exportőrök a kiskutya almokért pénz is adnak, a legtöbb állatot szaporító a megszületett kiskutyákat teljesen ingyen is odaadná az állatokat kérőknek. Ha nem szaporítanának kiskutyákat, kismacskákat felelőtlen állattartók, nem keletkezne túlszaporulat és állattartásból eredő baja a lakosságnak.

A többek között Litvániában és Magyarországon készített rejtett kamerás felvételeiken látható, amint állatorvosok és tenyésztők készségesen állítanak ki hamis állatútlevelet és oltási igazolást a kölyökkutyáknak, akiket az esetek döntő többségében idősebbnek tüntetnek fel, mint amilyenek valójában.

A szervezet által a Youtube-ra feltöltött videón például látható, amint az egyik magyar tenyésztő vagy szaporító azt ecseteli, hogy a leendő vevőnek be kell majd adatnia a veszettség elleni oltást, mert ugyan az útlevél szerint az állat megkapta azt, valójában azonban még túl fiatal hozzá.

Ugyanez a hölgy közölte, hogy a kutyába tett chip – amelyet egyébként ő maga helyezett bele az állatba – nem magyar, hanem európai, vagyis a kölyköt nem is regisztrálják Magyarországon. Azt is felajánlja, hogy ha kell, szerez német vagy ír chipet, valamint azt is, hogy nem kell megvárni, míg a kölyök 3 hónapos és 21 napos lesz - elvileg ugyanis ilyen idősnek kell lennie, hogy Nagy-Britanniába szállíthassák, hanem elintézi, hogy idősebbnek tüntesse fel a kölyköket az állatorvos.



A brit állatvédők Magyarországon három állatorvossal találkoztak, mindannyian hajlandóak voltak hamis papírokat kiállítani. Itt létük során nyolc tenyésztővel és kereskedővel is kapcsolatba kerültek, közülük hatan túl fiatalon is odaadták a kölyköket. Szinte minden a videóban megszólaló személy készségesen ajánlotta fel szállítással kapcsolatos segítségét is.

Az állatvédő szervezet jelentéséből az is kiderül, hogy 2011 és 2013 között csak a Magyarországról az Egyesült Királyságba vitt kölyökkutyák száma több mint hatszorosára nőtt.

Az állatokat a Dogs Trust leírása szerint gyakran rossz körülmények között, pihenés és megállás nélkül utaztatják, és mivel sokszor hiányoznak a védőoltásaik és nem esnek át féregtelenítésen sem, ezzel súlyosan veszélyeztetik az oltott és féreghajtott brit kutyaállományt, nem beszélve arról a közegészségügyi kockázatról, amelyet az emberekre nézve jelentenek.
Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra